Toyota Celica 2.0 GTi ST182

Roczniki 1990-1993
Awatar użytkownika
outatime
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 694
Rejestracja: 18-03-09, 08:40

Toyota Celica 2.0 GTi ST182

Postautor: outatime » 17-09-11, 22:17

Samochód:
> Toyota Celica ST182

Silnik:
> 3S-GE rev II

Przeniesienie napędu:
> skrzynia biegów z st202
> sprzęgło jakieś stare które dobiłem --> na chwile używane Aisin --> Exedy

Zawieszenie:
> Amortyzatory: przód stock, tył kyb --> przód i tył Bilstein B4
> Sprężyny: jakieś syfne tanie obniżające --> stock z ST184 wb (grubsze tylne)
> Elementy gumowo-stalowe --> poliuretanowe

Hamulce:
> Stock

Układ wydechowy:
> Stock + jakaś większa pyta...

Układ dolotowy:
> Stock

Koła:
> Felgi: lato 16", stock z VIIgen, zima 14" stock z Vgen
> Opony: do wymiany ;-)

Wnętrze:
> Stock przedlift --> Skórzane fotele (fotel kierowcy z elektryczną regulacją boczków i pleców...), boczki live sound
> Cupholder :P
> System automatycznego wciągania pasów po otwarciu drzwi (usdm)

Audio:
> Jakaś chińska atrapa radia która nawet nie była podpięta --> Celica Super Live Sound 10 Speaker System + Alpine 9880R

Body:
> Przednie lampy stock + żarówki xtec
> Postojówki stock + diody
> Tylne lampy stock przedlift --> polift USDM

Opis: dla tych którym się chce coś czytać :wink:
Moja Toyota Celica została wyprodukowana w listopadzie 1989 roku, jest to wersja ST182 z 2 litrowym silnikiem 3S-GE.
Jest to już moja trzecia celica, mojej ulubionej piątej generacji :-)
Mam ją od 30 lipca 2011, więc narazie dosyć krótko. Od razu po zakupie wziąłem się za rozbieranie wnętrza i zabezpieczanie przed korozją, wolałem wiedzieć co tam siedzi pod wykładziną podłogi. Przy okazji zmieniłem seryjne przedliftowe wnętrze które było nieco zniszczone, Celica dostałą trochę gadżetów z mojej poprzedniej amerykańskiej wersji ST184: skórzane fotele z pompowanymi boczkami i plecami kierowcy, system live sound wraz z oryginalnym wzmacniaczem (narazie bez tweeterów, przyznam że nie chciało mi się jeszcze przepychać kolejnych kabelków żeby to podłączyć, niestety w drzwiach nie było wiązki do ich podpięcia, narazie dorobiłem kable tylko do niskotonowych), ramka 2din wraz z cup holderem, zmieniłem wykłądzinę podłogi, zamontowałem pasy usdm które mają inne mocowanie na dole niż te z wersji europejskiej, razem z mechanizmem automatycznego wciągania po otwarciu drzwi, nawiew na jajka :-D , i ogólnie pare innych mało istotnych drobiazgów które miałem akurat ładniejsze - typu plastiki etc.
Z zewnątrz jak narazie jedyna zmiana po kupnie to poliftowe tylne lampy także z wersji usdm (ST184) podoba mi się sposób w jaki świecą i obrysówki :) Z przodu wrzuciłem żarówki x-tec i diody w postoje i na podświetlenie tablicy, w sumie świecą ok.
Jeśli chodzi o mechanikę to udało mi się już zmielić stare sprzęgło i musiałem wracać 60km do domu bez sprzęgła wrzucając na czuja... Narazie zamontowane tam zostało używane aisin które miałem na składzie, ale już też jest mocno zużyte i się ślizga. Niebawem wskoczy exedy.
Jak widać Celica jest obniżona, nie wiem co tam dokładnie siedzi, jest dosyć twardo, ale na zakrętach fajnie sie prowadzi, gdyby nie dziury i wyboje było by przyjemniej ;-) Jest też jakaś pyta, dzwięk całkiem przyjemny i o dziwo nie za głośny - wygląda "chamsko" :-D
Podziękowania dla se7ena że ze mną pojechał, pomógł obadać i do tego wracał prawie 200km rozklekotanym golfem II :lol:
Jakie plany ? Sprawić żeby autko jak najlepiej jeździło i wyglądało ;-)
Dzisiaj poświęciłem cały dzień na mycie, wypad w plener, w końcu obróbka zdjęć i skrobnięcie własnego tematu, do czego się już od jakiegoś czasu zbierałem.
Z ponad setki kiepskich zdjęć wybrałem kilka których aż tak bardzo nie jest mi wstyd pokazać :P

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 30-03-12, 06:50 przez outatime, łącznie zmieniany 10 razy.

Awatar użytkownika
PaF
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 299
Rejestracja: 03-09-10, 21:59

Postautor: PaF » 17-09-11, 22:44

Fajna Celina pogratulować, fotki też przyjemne.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 11-01-12, 12:51 przez PaF, łącznie zmieniany 1 raz.
ST182 93'
kupie sprawny ori głośnik LS w drzwi

arczicza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 801
Rejestracja: 03-10-10, 08:25

Postautor: arczicza » 18-09-11, 00:17

Zadbany V gen to jest to......też poluję na zadbany egzemplarz tym razem w manualu i 2.0 Gti wzwyż :P

Awatar użytkownika
Zewus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3062
Rejestracja: 13-03-09, 16:46

Postautor: Zewus » 18-09-11, 11:01

outatime, pogratulować,
Ostatnio zmieniony 30-09-11, 11:50 przez Zewus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
outatime
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 694
Rejestracja: 18-03-09, 08:40

Postautor: outatime » 18-09-11, 12:53

Dziękuję za pozytywne komentarze odnośnie auta :D
Ostatnio zmieniony 01-10-11, 09:40 przez outatime, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Comando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1679
Rejestracja: 30-11-09, 15:30

Postautor: Comando » 18-09-11, 13:22

Ja się chyba starzeję... Podoba mi się twój V gen :-D
JDM sucks

Matus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4310
Rejestracja: 20-08-09, 22:17

Postautor: Matus » 18-09-11, 13:28

Comando pisze:Ja się chyba starzeję... Podoba mi się twój V gen :-D


naprawdę jest koniem co nie? mi też się tak podoba... zakochałem się ;)

Awatar użytkownika
Piotrek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3567
Rejestracja: 21-05-07, 23:04

Postautor: Piotrek » 18-09-11, 13:47

Mnie też się podoba.

Polujęna poliftingowe obrysówki, są świetne :twisted:

Awatar użytkownika
Comando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1679
Rejestracja: 30-11-09, 15:30

Postautor: Comando » 18-09-11, 13:56

Ten samochód jest dowodem na to, że seria wygląda najlepiej 8)
JDM sucks

Awatar użytkownika
outatime
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 694
Rejestracja: 18-03-09, 08:40

Postautor: outatime » 19-09-11, 09:21

Takie komentarze zachęcają do dalszych prac :-D Poza tym to zwykłe GTi więc się nie spodziewałem zbytniego zachwytu :)
Comando pisze:Ten samochód jest dowodem na to, że seria wygląda najlepiej 8)

Heh no nie tak do końca seria, w końcu ma felgi z siódemy i jest obniżona :wink:

se7en

Postautor: se7en » 19-09-11, 18:27

outatime pisze:Podziękowania dla se7ena że ze mną pojechał, pomógł obadać i do tego wracał prawie 200km rozklekotanym golfem II :lol:

nie ma za co, ale do golfa juz nigdy nie wsiąda... :twisted: :twisted: :twisted:

auto super hiper wypaśne, wiem bo sam jezdzilem :-D

Awatar użytkownika
outatime
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 694
Rejestracja: 18-03-09, 08:40

Postautor: outatime » 11-10-11, 07:10

W sobote wymieniłem kompletne sprzęgło... i zajęło mi to cały dzień - nie jestem mechanikiem. Z mojej perspektywy dużo roboty...
Teraz w końcu siedzi komplet exedy, jest o wiele lepiej, znaczna poprawa w przyspieszaniu i zauważalna różnica w porównaniu do tego co było.
Ciekawostką jest że łożysko oporowe z początków produkcji (89-90) jest nieco inne, zmiana w 90' roku. Więc dokupiłem wedle zaleceń.
Pamiątkowa fotka, nowe i pachnące exedy:
Obrazek

Awatar użytkownika
outatime
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 694
Rejestracja: 18-03-09, 08:40

Postautor: outatime » 24-01-12, 12:22

Coś się dzieje.
Update dziennika pokładowego:
W połowie listopada założyłem już 14stki z zimówkami, i na drugi dzień od razu na przegląd, przeszła bez problemu i kamień spadł mi z serca ;-)
Opony jeszcze dają radę, podobno tylko po jednym sezonie, dostałem w komplecie z autem.
Obrazek Obrazek

Tydzień temu doszły upragnione elementy zawieszenia: amortyzatory przód i tył, sworznie przednich wahaczy, i komplet poliuretanów na przód i tył :airborne:
Obrazek

Cały weekend spędziłem na kolanach żeby to zamontować :P a i tak nie udało się zrobić wszystkiego. Celicy używam do jazdy na codzień więc żeby zdążyć przez weekend się poskładać narazie z tyłu nie montowałem tych elementów, które trzeba wyprasować/wprasować. Będę się z tym mocował jak będę miał czas w jakiś weekend (niebawem).
Poniżej kilka fotek po montażu:
Tył
Obrazek Obrazek Obrazek

Przód
Obrazek Obrazek

Sworznie
Niestety dostałem nie takie jak trzeba, pewnie wiele osób zna ten zawód jak się już coś wymontuje a tu coś nie pasuje :wink: No trudno, trzeba odesłać. Narazie zamontowane są stare.
Obrazek

Świerzo po opuszczeniu na koła :-D
Tył
Obrazek

Przód
Obrazek

W porównaniu z glebą co była wcześniej to teraz jest niebo :lol: Troszkę usiadła i wygląda normalniej. Teraz najlepsza część, moje wrażenia z jazdy: po pierwsze Celica jest bardziej zwarta, lepiej się ją czuje przez co pewniej się prowadzi. Już teraz jazda to czysta przyjemność pomimo że jeszcze nawet nie wszystko zostało zamontowane :wink:
Odkrywam Celicę na nowo :P
Ostatnio zmieniony 30-01-12, 22:23 przez outatime, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Makabra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3233
Rejestracja: 04-03-10, 08:02

Postautor: Makabra » 24-01-12, 14:03

Bardzo ładna V :) W planach jakieś lekkie dystanse?

Awatar użytkownika
KRYSO
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 4503
Rejestracja: 15-05-06, 17:35

Postautor: KRYSO » 24-01-12, 18:22

Te śruby wszystkie pozabezpieczaj smarem ale miedziowym a nie tym do poli ;)
[center]JEDZIEMY[/center]

Awatar użytkownika
outatime
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 694
Rejestracja: 18-03-09, 08:40

Postautor: outatime » 24-01-12, 19:26

lMakabra pisze:Bardzo ładna V :) W planach jakieś lekkie dystanse?

Dzieki, bardzo możliwe, ale jeszcze nie teraz, najpierw muszę zrobić ważniejsze rzeczy :wink:
KRYSO pisze:Te śruby wszystkie pozabezpieczaj smarem ale miedziowym a nie tym do poli ;)

To nie jest smar od poli :lol: Jakiś inny smar, nie wiem jaki, ale smar. Będzie dobrze :)

Awatar użytkownika
outatime
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 694
Rejestracja: 18-03-09, 08:40

Postautor: outatime » 30-01-12, 22:03

Znów update.
W sobotę mogłem w końcu poświęcić trochę czasu i założyć przednie tweetery z live sounda, jak pamiętacie - nie było w drzwiach wiązki, wcześniej dorobiłem tylko do niskotonowych a tweetery postanowiłem narazie olać swego czasu, bo nie chciało mi się przepychać kabli ;-) I żałuję że nie zrobiłem tego wcześniej, to małe cholerstwo naprawdę robi dużą różnice w brzmieniu muzyki :-D
Zaślepki na głośniczek oczywiście miały wszystkie zaczepy pourywane, narazie tego nie kleiłem, trzyma się o tak po prostu nałożone :lol:

Obrazek

Dziś natomiast przyszła kolejna paczka, tym razem z właściwymi sworzniami (mam nadzieję :P ). Przy okazji wziąłem termostat bo ten co był, mocno nie domagał, szczególnie na mrozie jadąc w trasie musiałem mocno rezygnować z ogrzewania żeby chociaż trochę wskazówka się podniosła :) A więc dziś założony termostat, a co do sworzni to jakoś w tygodniu powinno się zrobić.

Obrazek

Awatar użytkownika
outatime
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 694
Rejestracja: 18-03-09, 08:40

Postautor: outatime » 09-03-12, 16:04

3 tyg temu doszły przeguby oraz końcówki drążków kierowniczych.

Obrazek

Od razu zostały zamontowane wraz ze sworzniami.

Obrazek Obrazek

Niestety nadal czekam na przednie łożyska, paczka zgineła i narazie muszę jeździć bez ustawionej zbieżności :evil:

Przy okazji wróciłem do tematu świateł dziennych... Głównie zależało mi na aerodynamice oraz oszczędzaniu reflektorów przed odpryskami itp.
Kupiłem ten badziew jeszcze we wakacje ubiegłego roku, trudno było je gdziekolwiek przypasować, ale w końcu odważyłem się je przerobić tak żeby weszły pod listwę, no i listwę też musiałem "przerobić"... I tak była popękana więc zaryzykowałem... Nie wygląda to aż tak wieśniacko ponieważ DRL chowają się pod listwą i nie wystają poza jej obrys i mnie się podoba, myślę że o wiele lepiej to wygląda niż gdyby miały być w zderzaku w miejscach przeciwmgielnych. Oczywiście zdaję sobie sprawę że części forumowej gawiedzi ledy mogą nie przypaść do gustu, ale "ważne że mnie się podoba" :-D

Po zamontowaniu:
Obrazek Obrazek

Porównanie w dzień ze światłami mijania.

Obrazek

wojtech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 27-02-12, 13:20

Postautor: wojtech » 09-03-12, 16:29

Fajnie pasują te dzienne pod listwą. Chciałbym podobnie zamontować, ale nie wiem jak się do tego zabrać. Dużo musiałeś przerabiać tą listwę, pewnie trzeba byłą ją trochę podnieść? Jak z mocowaniem i podłączeniem?
Pozdr!
V gen. GTi

Krychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 28-09-10, 12:53

Postautor: Krychu » 09-03-12, 16:31

Na dziennych z daleka Silvie S13 przypomina :-D
Obrazek