ST182 by Padaj2003 :)

Roczniki 1990-1993
Awatar użytkownika
Fryc85
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2719
Rejestracja: 05-03-06, 14:38

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: Fryc85 » 10-10-19, 22:32

W 2.0 znak stoi tak stabilnie ,że możemy mówić o takiej tolerancji iż ustawiamy 10 to jest 10?

kitol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 23-09-16, 21:57

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: kitol » 17-10-19, 00:45

Całą masa fajnej, dobrej roboty. A wygląd tego silnika po złożeniu jest przekozacki. Przeszło mi przez myśl malowanie pokrywy zaworów, jak miałem ją na wierzchu. Aaale stwierdziłem, że nie ma sensu, bo nie widać jej pod kolektorem. Od dziś wiem, jak bardzo się myliłem.

Awatar użytkownika
Padaj2003
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1024
Rejestracja: 29-10-11, 15:17

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: Padaj2003 » 20-10-19, 14:28

No i taka mała zapomniana modyfikacja ale jakże przydatna :) powiedzcie ilu z Was dostało już klapa bagażnika po głowie czy plecach? Ja już temat znam od dawna, a raz jak trafiło w kręgosłup to chwilę potrwało zanim się spod klapy wygramoliłem, ale zwieracze na szczęście wytrzymały :lol:
Ale wracając do tematu, modyfikacja zainspirowana i zaczerpnięta garściami od Stinga mianowicie wymiana siłowników klapy na nowe... mocniejsze :-D

Ale po kolei dla potomnych:
1. kupujemy nowe siłowniki - tutaj jak dobrze pamiętam 500N (koszt około 30zł/szt)
2. wymontowujemy stare z auta
3. z nowych wykręcamy jedno z mocowań
4. w starych dostajemy się do kulki z mocowania przy klapie poprzez rozcięcie starych mocowań (ostrożnie, żeby owych kulistych mocowań nie pociąć)
5. zabieramy się za drugą stronę starych siłowników
- odcinamy mocowania
- wiercimy otwory na gwint nowych siłowników i gwintujemy jak ja to zrobiłem bądź nakrętka na drugą stronę... ale żeby nie okazało się, że brakuje na nią miejsca
6. skręcamy wszystko razem i pakujemy do auta

Jak widać modyfikacja nie jest trudna, a może komuś uratuje życie ;) klapa po pociągnięciu na wajchę podnosi się sama, a jak widać na ostatnim zdjęciu i jeden taki siłownik daje radę.

Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek

No i oczywiście https://youtu.be/0Ox9lf3d03Q jak to wszystko działa:

Awatar użytkownika
Padaj2003
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1024
Rejestracja: 29-10-11, 15:17

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: Padaj2003 » 04-05-20, 13:35

Chyba czas na aktualizację, niestety przede mną szykuje się ciężka walka z... Rudą :cry: latka lecą i póki co nie było źle ale mimo, że zimy właściwie nie było swoje pokazała. Jeszcze jesienią były pierwsze oznaki problemów czy jakieś małe dziureczki ale nie chciałem rozgrzebywać auta i postanowiłem dotrwać jakoś do wiosny, a latem zająć się konkretnie tym wszystkim. Jednak przy wymianie łożyska w grudniu widziałem szybki postęp korozji, a niedawna wymiana przegubu nie pozostawiła mi wyjścia i trzeba było ratować się jak mogłem i potrafiłem. Swoją drogą niby pandemia wywołana wirusem sprawiła, że zakłady warsztaty narzekają na brak pracy to jednak w okolicy nie udało mi się znaleźć nikogo kto ładnie pospawałby mi ubytki w podwoziu więc musiałem zakasać rękawy i pierwszy raz w życiu zabrać się za spawanie (stąd te piękne spoiny i babole, bo nawet i gaz pod koniec mi się skończył).

Ale od początku, autko na wybojach straciło pewność prowadzenia więc nadszedł czas na wymianę sworzni i końcówek drążków kierowniczych. Po rozebraniu wszystkiego okazało się, że piasta w łożysku lata jak szalona i je niestety też trzeba wymienić.
Obrazek

Autko ponownie prowadziło się pewnie jak po sznurku ale po 2-3 miesiącach niestety okazało się, że zbyt późno wymienione łożysko (które o dziwo nie szumiało nawet) dało popalić przegubowi i jego też czekała wymiana. Żeby nie było za łatwo okazało się, że jednak trochę rodzajów ich było w Celicach i różniły się ilością zębów albo po zewnętrznej stronie albo po wewnętrznej. Niestety nic sensownego nie znalazłem, bo jak zawsze to czego człowiek potrzebuje jest najmniej i z dostępem ciężko, a trochę sklepów internetowych przeszukałem ;) Póki co problemów nie ma, a stukanie przy skręcaniu w końcu ustało :)
Ps. nie obyło się bez ofiar, niestety 2x pierścień zabezpieczający przegub podczas montażu po prostu pękł i trzeba było szukać nowego.
Obrazek
Obrazek

Przy wymianie przegubu, skoro auto uniesione coś pokusiło mnie, żeby zajrzeć pod auto no i się zaczęło :(
maleńka dziurka przed kilku miesięcy prawie zjadła mi jedno z mocowań fotela, a w tylnych nadkolach pod popękaną konserwacją.... cóż tragedia, zobaczcie sami.
Obrazek
Obrazek

Za ciekawie to nie wygląda,a pozostawione na dłużej z pewnością szybko postępowałoby coraz szybciej. Mocowanie fotela wyciąłem i na szczęście miałem dawcę z poprzedniej mojej Celi :) ale z resztą to już rzeźba została. Także spawarka w dłoń i uczymy się spawać ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Małe zakupy i działamy dalej :)
Obrazek
Wszystko oczyszczone, wysmarowane dokładnie Rstopem i odczekane 24h tak jak wskazane na opakowaniu. Swoją drogą to co w progach było rude i na ile udało się sięgnąć także podczyszczone i wysmarowane, żeby chociaż zatrzymać postęp, chociaż nie jest tak źle jak się wydawało.

Następnie wszystko co wspawane wypsikane alu-cynkiem i po dokładnym wyschnięciu wysmarowane masą uszczelniającą.
Obrazek

I w tym stanie musi doczekać do lata, kiedy planuję zająć się całym podwoziem, bo z tego co widzę, z tyłu podłoga też pokrywa się powierzchowna rdzą, a sama fabryczna konserwacja właściwie istnieje tylko na odcinku ściana grodziowa - tylna kanapa, a od baku do zderzaka właściwie brak. Tu czeka mnie zakup kompresora i małej piaskarki, bo planuję zabrać się za to sam :) także kolejne wyzwanie przed mną :mrgreen:

No ale skoro hamujemy rudą to jeszcze taki mały upgrade :) a właściwie poprawa fabryki, bo te małe japończyki chyba nie wszystko przemyślały. Po co rurki odprowadzające wodę z szyberdachu wpuszczać w progi ,przez które dopiero woda ma wyciekać z auta? Nic dziwnego, że ruda postępuje od środka w tych autach. Żeby było śmiesznie to tyle co łatałem dziury, a teraz nawiercam obok nowe :lol: ale gumowa przelotka i skrócenie rurek poskutkowały tym, że teraz chociaż już z 2 rurek woda z szyberdachu wypływa bezpośrednio poza auto w nadkolach.
Ps. pozostałe 2 rurki ogarnę latem podczas konserwacji podwozia.
Obrazek

Teraz troszkę inspiracji TVN Turbo i 101 Napraw :) jakiś czas już chodziło mi po głowie regeneracja uszczelek drzwi, na które sporo osób narzeka także tak jak zrobili w programie zakupiłem sznur z mikro-gumy (10mm i 8mm). Wciągnięcie tego to nie lada wyzwanie jak się okazało i nawet mydełko wręcz wyciekające z uszczelek nie pomagało na tyle na ile liczyłem na to.... ale udało się :)
W sumie kilka godzin roboty, bo zrobiłem obie strony i w sumie 4 uszczelki (2 na drzwiach i 2, do których dociśnięte są szyby). Może efekt nie powala na kolana ale itak jest lepiej niż się spodziewałem, bo np. mijając się z innymi samochodami nie słychać ich jak przy uchylonej szybie.
ps. w samych uszczelkach o dziwo są otwory, którymi da się przeciągnąć to dziadostwo ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Udało się też w międzyczasie zgromadzić mały zapas części do klimatyzacji na ciężkie czasy, bo i o nie coraz ciężej
Obrazek
Obrazek

Niestety mój błotnik od strony kierowcy, kiedy go kupowałem po stłuczce miał szpachlę i jakieś małe purchle ale na szybkiego było zakładane, żeby auto w ogóle mogło jeździć. Latka leciały, purchle rosły i się mnożyły, a szpachla... pękła. Żeby było zabawniej podczas prac nad przegubem przyhaczyłem jakoś spodniami i wyłamałem spory kawałek :eek: w efekcie czego trzeba było szukać czegoś w lepszym stanie i najlepiej w kolorze. Trochę to trwało ale z pomocą przyszedł Piotrek J. i tym oto sposobem przysłał mi 2 błotniki (jeden dla znajomego) tak zapakowane, że z pół godziny się bawiłem, żeby je wyciągnąć. Póki co czeka do lata aż zabiorę się za konserwację podwozia, bo itak będę ściągał oba i po prostu nie chce mi się zrzucać wszystkiego 2 razy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Fryc85
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2719
Rejestracja: 05-03-06, 14:38

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: Fryc85 » 08-05-20, 22:00

Uszczelki nie trzeba było nigdzie rozcinać itp?
Gratulacje zapału ale mam złą wiadomość bo z tych spawek których uczyłeś się i nie zostały wyszlifowane i wyczyszczone bardzo szybko wyjdzie ruda po tym utlenianiu .Auto używasz chyba cały czas to wiesz co innego jak stoi pod szmatką.
No chyba ,że to tylko na chwile bo musiałęś jakoś to poratować a później ktoś ci to zrobi porządnie.Patrząc ogólnie mocno ci zjada jak otworzysz progi oraz jak zdejmiesz bak to może być ciekawie oraz w podłużnicach od "belki" tylnych wahaczy.Lata lecą niestety
Co do piaskowania tylko ręczne odkucie gumy a później piaskarka profesjonalna.Już będziesz widział po odkuciu mniej więcej gdzie będzie najgorzej.
Powodzenia :wink:

Awatar użytkownika
Padaj2003
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1024
Rejestracja: 29-10-11, 15:17

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: Padaj2003 » 10-05-20, 13:26

Mam nadzieję, że nie będzie tak źle ;) co do spawów, to wszystko oczyściłem i przeszlifowałem przed środkiem antykorozyjnym i malowaniem ale itak robiąc nadkola będzie wszystko wypiaskowane. Troszkę bardziej obawiam się jak może wyglądać bak od góry niż podłoga nad nim, bo od środka brak jakiejkolwiek korozji (ale mam drugi na zapas jak coś). Ratować musiałem jak mogłem żeby chociaż nie dać się dostawać wodzie do środka.

rafał 1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 311
Rejestracja: 27-07-16, 13:42

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: rafał 1 » 11-05-20, 00:41

Podpisuje się pod Frycem.
W progach to na pewno będziesz miał masakrę.
Najgorsze jest zrobienie tych stelaży w środku w progach.
Ale przy twoim zacięcie to na pewno dasz sobie rady.
A dla potomnych uszczelki łatwo się wciska sprężonym powietrzem

Awatar użytkownika
Padaj2003
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1024
Rejestracja: 29-10-11, 15:17

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: Padaj2003 » 11-05-20, 12:18

W progi jeszcze zerknę kamerka :) i zobaczymy co tam będzie.... a raczej czy jeszcze coś tam zostało ;)
Co do sprężonego powietrza w uszczelki to nie wiem czy wytrzymałyby jakbym kompresorek załączył.

rafał 1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 311
Rejestracja: 27-07-16, 13:42

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: rafał 1 » 14-05-20, 23:56

Swego czasu wymieniłem w ten sposób kilka razy manetki w motorze. Nie musisz dawać mocnego ciśnienia tylko na wyczucie.

Awatar użytkownika
Padaj2003
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1024
Rejestracja: 29-10-11, 15:17

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: Padaj2003 » 05-01-21, 20:04

Dawno już nic nie pisałem, bo i nie było specjalnie o czym :) ale w międzyczasie o dziwo drugi przegub mi poszedł. Co ciekawe znaleźć drugi już trochę ciężej było i o dziwo... wszędzie 2x drożej niż pół roku wcześniej :eek: za taki sam. Jak to zwykle bywa życie nie nauczyło i nadal zaciskarki do opasek nie mam więc tyrtytki 8) ale są i dobre tego strony, bo okazało się, że wewnętrzna guma rozwalona i "kapuczino" zamiast samaru pod na pierwszy rzut oka cała gumą (gdyby nie podniesione i przechylone na jedną stronę auto i kapiący z niej "smar" po kilku dniach oczekiwania na przegub pewnie bym nie zauważył).
Ps. tak wiem silnik trochę mokry, bo jeszcze się sączy ze wspomagania ale mam nadzieję, że lada dzień ogarnę.
Obrazek

Znowu zima dała znaki, a ja za fotele jak się nie zabrałem latem to muszę teraz ;) zimno w du...ę się zrobiło, a maty kolejny raz zawiodły. Powiedziałem dość!!! Postanowiłem sięgnąć po nowszą myśl techniczną i kupiłem 2 komplety uniwersalnych mat grzewczych z włókna węglowego,a nie miedzianych (które już nie raz lutowałem) i zobaczymy czy się uda podłączyć pod oryginalną wiązkę i przyciski.
Obrazek

Różnica jak widać jest i o dziwo wcale nie mniejsze od starych i oprócz zrobienia po 3 dziurki na matach z oparć... no i sama wiązka z oryginalnymi termistorami, choć nowe maty swoje też mają (teraz mam podwójne zabezpieczenie)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przy okazji rozebranych foteli przydałoby się coś zrobić z prującym się boczkiem w fotelu kierowcy (zaczęło się od przytarcia w pralce podczas prania - zabawne, naprawdę lepszego miejsca nie mogło sobie znaleźć), zszywałem kilka razy na szybkiego ale nadal się roz...ło :evil:
Na poddaszu już z 8 lat leżała stara kanapa od innej celi więc mimo innego odcienia poszła na dawcę czego nie żałuje :)
ObrazekObrazekObrazek
Także teraz znowu mam ciepło i oparcie całe :)

CDN jak zrobię przewód od wspomagania ;)

Awatar użytkownika
bartek_asik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 6237
Rejestracja: 10-11-06, 10:48

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: bartek_asik » 06-01-21, 09:41

Brawo! Z pracą, którą włożyłeś przez lata w ten samochód mógłbyś napisać książkę ''sam naprawiam'' 8)
セリカ ST182 - sold
Swift GTi Rally - sold
セリカ ST162 - rally
Corolla E12 - sold
Doblo 263 Power - sold
Chevy TrailBlazer - for sale
next daily? Tundra? RAM?

"Mąż tam w świecie za funtem odkładał funt
Na Toyotę przepiękną aż strach"

Awatar użytkownika
Padaj2003
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1024
Rejestracja: 29-10-11, 15:17

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: Padaj2003 » 06-01-21, 19:42

Cała przyjemność dłubania samemu i uczeniu się przy tym nowych rzeczy :)

Squatti
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 26-10-16, 11:16

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: Squatti » 08-01-21, 19:32

Mam te same maty, są świetne

Awatar użytkownika
Padaj2003
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1024
Rejestracja: 29-10-11, 15:17

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: Padaj2003 » 09-01-21, 22:30

Squatti pisze:Mam te same maty, są świetne


Nie są złe :) ale z rzeczy zrobionych na szybko cieszy mnie także oświetlenie bagażnika :) okazuje się, że rozpórka może nieć też drugie życie.
Obrazek

Standardowa lampka też działa
Obrazek

Update:
- zrobiłem też schowek :)
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 27-01-21, 17:58 przez Padaj2003, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bartek_asik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 6237
Rejestracja: 10-11-06, 10:48

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: bartek_asik » 10-01-21, 09:54

Fajny pomysł! Sporo światła!
セリカ ST182 - sold
Swift GTi Rally - sold
セリカ ST162 - rally
Corolla E12 - sold
Doblo 263 Power - sold
Chevy TrailBlazer - for sale
next daily? Tundra? RAM?

"Mąż tam w świecie za funtem odkładał funt
Na Toyotę przepiękną aż strach"

Awatar użytkownika
pgedzba
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 17
Rejestracja: 26-02-21, 08:15

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: pgedzba » 26-03-21, 18:02

Nie boisz się że odpływy szyberdachu się zatkają od syfu w tym miejscu? ;)

Awatar użytkownika
Padaj2003
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1024
Rejestracja: 29-10-11, 15:17

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: Padaj2003 » 26-03-21, 21:26

pgedzba pisze:Nie boisz się że odpływy szyberdachu się zatkają od syfu w tym miejscu? ;)


Otwory są bardziej pionowe niż uchwyciłem to na zdjęciach :) rurka taka cieniutka też nie jest, a ostatecznie są 4 takie. Tak czy inaczej póki co nawet w zimie nie zauważyłem żeby cos się działo, a lepsze to niż woda w progach.... zwłaszcza zimą ;)

Awatar użytkownika
bartek_asik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 6237
Rejestracja: 10-11-06, 10:48

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: bartek_asik » 26-03-21, 22:04

+1
セリカ ST182 - sold
Swift GTi Rally - sold
セリカ ST162 - rally
Corolla E12 - sold
Doblo 263 Power - sold
Chevy TrailBlazer - for sale
next daily? Tundra? RAM?

"Mąż tam w świecie za funtem odkładał funt
Na Toyotę przepiękną aż strach"

Awatar użytkownika
pgedzba
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 17
Rejestracja: 26-02-21, 08:15

Re: ST182 by Padaj2003 :)

Postautor: pgedzba » 26-03-21, 22:23

A to może też se dziurke wywierce xD