Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Roczniki 1994-1999
sfierzy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 06-02-18, 16:38

Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: sfierzy » 15-01-20, 13:29

Witam, przedstawiam Wam mój startujący projekt, moja druga już celica 6 generacji która zastąpiła mi AT200 z 94r
Samochód:
*Toyota Celica ST202 1995r.
*w trakcie przywracania do życia

Silnik:
*3S-GE rev III
*wyjęty z auta bo cieknie wszędzie
*uszczelnienie i serwis góry oraz przodu silnika (wałki, wał korbowy, pompa oleju, rozrząd z pompą wody, uszczelka pokrywy zaworów)
*nowe poduszki silnika przód i tył
*świece NGK
*pewnie jeszcze kilka innych rzeczy wyjdzie do zrobienia

Przeniesienie napędu:
*nowe sprzęgło
*wymiana przegubów i osłon,łożyska podpory półosi, nowy smar na przeguby wewnętrzne
*seria

Zawieszenie:
*seryjne amortyzatory
*cięte sprężyny obniżające (chyba Jamex)
*cięte seryjne sprężyny tył
*zanim auto wyjedzie na drogę planowane zamontowanie gwintowanego zawieszenia

Hamulce:
*swap przód na 295mm z Avensis

Układ wydechowy:
*seria

Układ dolotowy:
*seria

koła:
*letnie no name'y 18" 7,5J (prawdopodobnie pójdą do poszerzenia jak się nie sprzedadzą)
*opony Zeetex HP2000 225/40
*drugi komplet orginalne 17" z Avensis t25

Wnętrze:
*fotele i kanapa z AT200
*seria

Body:
*przedni zderzak zrobiony na gładko
*białe kierunkowskazy boczne
*blenda JDM
*na razie reszta seria

Krótki opis/historia samochodu:
Auto kupiłem okazyjnie w sierpniu 2019r, nie jest tez w najlepszym stanie ale cena była adekwatna do stanu. O dziwo, mimo problemów z silnikiem (błędy, tryb awaryjny załączający się parę razy), wróciła 600km do domu. Już na miejscu po dosłownie 10 km w mieście sprzęgło się skończyło i od tamtej pory auto stoi bo postanowiłem, że wyjedzie jak zrobię przy niej wszystkie potrzebne rzeczy:

Krótki opis planów zmian:
Oprócz standardowych rzeczy eksploatacyjnych które trzeba zrobić plany przeróbek są bardzo ambitne.
Z zewnątrz
*gwint
*wydech pełen przelot od sondy do końca i dwururka wyprowadzona na środku zderzaka
*poszerzenie aktualnych 18" lub kupno nowych felg 17" lub 18" (2 lub 3 - częściowe)
*posadzenie auta na ziemi
*camber
*widebody według własnego projektu (jeszcze nie zdecydowałem czy poszerzanie blach czy robienie laminatów od podstaw)
*dyfuzor tył robiony według własnego projektu
*dokładka przedniego zderzaka według własnego projektu
*lakier custom

Wewnątrz
*sportowe fotele
*sportowa kierownica
*deska we flocku
*plastiki malowane na czarny satynowy/półmat, niektóre flock
*radio 2din + nagłośnienie utrzymane w oem look

Zdjęcia:

Tak wyglądała w chwili zakupu
Obrazek

Wyjmowanie silnika
Obrazek
Obrazek

Aktualnie wygląda tak, czekając na włożenie silnika
Obrazek
Obrazek

bflorek5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 30-05-17, 14:21

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: bflorek5 » 15-01-20, 15:56

blacharsko nie jest źle, najpierw przeczytałem opis, później zobaczyłem fotki spodziewałem się, że będzie gorzej, ale lepiej wyglada, jak moja, kiedy ją pierwszy raz rozebrałem do remontu blacharskiego :D dobra baza, powodzenia w projekcie :-)

sfierzy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 06-02-18, 16:38

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: sfierzy » 15-01-20, 16:03

Dzięki, ogólnie kupiłem ja na dawce swapa ale jak okazało się, że jest w lepszym stanie to 1.8 poszła na sprzedaż.

Awatar użytkownika
hube
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1047
Rejestracja: 09-10-16, 08:33

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: hube » 15-01-20, 17:14

No to powodzonka życzę robota będzie gruba więc trzymam kciuki za wytrwałość.
hube

sfierzy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 06-02-18, 16:38

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: sfierzy » 13-03-20, 13:33

Powoli rozpoczyna się składanie silnika ale nie obyło się bez problemów. Korpus pompy oleju okazał się pęknięty także kupiłem nowy-używany, zamówiłem złą uszczelkę pokrywy zaworów no i luzy zaworowe są do ustawienia (luz na zaworze wydechowym trzeciego cylindra wynosi 0.05mm). 4 płytki są ok, 7 oddaje do szlifowania, 3 udało się zamienić i 2 muszę kupić (jakby ktoś miał 2x 3,15mm prosze o info zanim złożę zamówienie w ASO w poniedziałek). Pojawił się też problem z napinaczem hydraulicznym, który po założeniu przestał prawidłowo funkcjonować. Z dobrych rzeczy założona już nowa uszczelka korpusu i pompy oleju, pompa wody, uszczelniacze wału i wałków rozrządu. Wszystko ładnie doczyszczone i pojawia sie satysfakcja z dotychczasowych postępów. Oby do wiosny silnik znowu wylądował pod maską.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
krrizz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2343
Rejestracja: 07-05-06, 13:40

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: krrizz » 18-03-20, 00:56

Jeśli mogę coś doradzić, na elementach silnika nie oszczędzaj, i wymień wszystko co konieczne - będzie raz i z głowy
włóż nowy silnik sprawdź / zrób hamulce i zawieszenie i pojeździj nią, naciesz się, na customowe bodykity będzie jeszcze czas :)



bflorek5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 30-05-17, 14:21

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: bflorek5 » 21-03-20, 09:44

ostatnio kolega robił w st202 samodzielnie remont silnika, wymienił wszystko co się dało, jest zrobione na lata, jeżeli masz jakieś pytania, albo będzie miał, daj znać, podam Ci do niego kontakt, a wyszło tak:

Obrazek
Obrazek

sfierzy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 06-02-18, 16:38

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: sfierzy » 21-03-20, 20:46

krrizz pisze:Jeśli mogę coś doradzić, na elementach silnika nie oszczędzaj, i wymień wszystko co konieczne - będzie raz i z głowy
włóż nowy silnik sprawdź / zrób hamulce i zawieszenie i pojeździj nią, naciesz się, na customowe bodykity będzie jeszcze czas :)



Myślę że to co trzeba będzie zrobione, wszystko dobrej jakości zamiennik oraz ASO według poleceń z forum. Jak silnik wróci do komory to w następnej kolejności całe hamulce i zawieszenie z przodu (tył był robiony na czerwonym poli). Oczywiście że przed pocieciem budy pojeżdże trochę bo zdarzyłem nią zrobić raptem 500km i jestem bardzo ciekawy wrażeń z jazdy z dwulitrówka

sfierzy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 06-02-18, 16:38

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: sfierzy » 21-03-20, 20:49

bflorek5 pisze:ostatnio kolega robił w st202 samodzielnie remont silnika, wymienił wszystko co się dało, jest zrobione na lata, jeżeli masz jakieś pytania, albo będzie miał, daj znać, podam Ci do niego kontakt, a wyszło tak:

Obrazek
Obrazek

Fajnie wyszło, kontakt zawsze się przyda mimo, że jak na razie większych problemów nie ma.

sfierzy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 06-02-18, 16:38

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: sfierzy » 21-03-20, 20:57

Dzisiaj przy sobocie walka z wiązką silnika. Została wyciągnięta do sprawdzenia i owinięcia na nowo. Przy okazji wyciągniętego silnika chciałbym jak najbardziej pochować wiązke żeby pod maską zrobiło się schludnie. Udało się wywalić wiązkę od gazu i od nie działającego alarmu. Do włożenia silnika coraz bliżej.
Obrazek
Obrazek

sfierzy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 06-02-18, 16:38

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: sfierzy » 09-04-20, 17:44

Z racji większej ilości wolnego czasu praca przy Toyce nabrała tempa. Odświeżenie silnika można uznać za zakończone. Wpadły nowe silikonowe węże podciśnień, cała wiązka została na nowo oklejona taśmą




Z ASO przyszła dolna uszczelka pokrywy rozrządu i w końcu można bylo wszystko złożyć w całość



Silnik i komora zostały umyte i w najblizszych dniach silnik wraca na swoje miejsce.



W międzyczasie wymienilem blende na JDM, zamontowałem nowe linki biegow i wywaliłem całe wnętrze ze względu na nieciekawy i denerwujacy zapach. Wszystko idzie do znajomego do prania.



sfierzy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 06-02-18, 16:38

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: sfierzy » 11-04-20, 18:05

I silnik wylądował




bflorek5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 30-05-17, 14:21

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: bflorek5 » 11-04-20, 18:23

dobra robota, ja od wtorku zabieram się za remont silnika generalny w swojej :D czy półosie oddawałeś do regeneracji ?

sfierzy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 06-02-18, 16:38

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: sfierzy » 11-04-20, 20:59

bflorek5 pisze:dobra robota, ja od wtorku zabieram się za remont silnika generalny w swojej :D czy półosie oddawałeś do regeneracji ?

Dzieki! Jeszcze dużo pracy żeby to odpaliło ale już niedługo mam nadzieję. Półosie robilem sam ale polegało to tylko na dokładnym wyczyszczeniu i nowym smarze i osłonach na przeguby wewnętrzne i zamontowaniu nowych zewnętrznych.

bflorek5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 30-05-17, 14:21

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: bflorek5 » 12-04-20, 09:18

Bo widzę właśnie ze takie czyste jak po regeneracji :)

Awatar użytkownika
krrizz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2343
Rejestracja: 07-05-06, 13:40

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: krrizz » 14-04-20, 00:03

Kompleksowe podejście - to lubię najbardziej :wink: :mrgreen: :mrgreen:

sfierzy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 06-02-18, 16:38

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: sfierzy » 01-05-20, 12:15

Ostatnie tygodnie to walka z elektryką w aucie. Długi czas nie dawała znaku życia, nie chciała zakręcić. Po sprawdzeniu wszystkiego ostatecznie winowajcą były zaśniedziałe uziemienia. Problem w tym, że Cela kręci ale nie odpala. Wiem że może to być spowodowane immobilizerem ale przedlifty podobno nie mają ich w kompie(?) A wyrzucałem z auta alarm więc może nie wrzuciłem wszystkiego. Pojawia się błąd 4-1. Może ktoś miał podobny problem?

Obrazek

W przerwach od elektryki wymieniłem szczęki ręcznego.

Obrazek

Oraz poskładałem przód.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 07-05-20, 21:49 przez sfierzy, łącznie zmieniany 2 razy.

bflorek5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 30-05-17, 14:21

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: bflorek5 » 01-05-20, 17:42

pompę oleju wymieniałeś ? czy zostawiłeś swoją ? Ja jestem w trakcie składania silnika już po remoncie, czekam praktycznie na jedną część, która wędruje z USA ale już jest w Niemczech więc lada cwila powinna być u mnie i mogę skadać pełną parą :-) ciekawe, czy u mnie odpali po włożeniu, czy będą jakieś problemy

sfierzy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 06-02-18, 16:38

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: sfierzy » 01-05-20, 20:54

bflorek5 pisze:pompę oleju wymieniałeś ? czy zostawiłeś swoją ? Ja jestem w trakcie składania silnika już po remoncie, czekam praktycznie na jedną część, która wędruje z USA ale już jest w Niemczech więc lada cwila powinna być u mnie i mogę skadać pełną parą :-) ciekawe, czy u mnie odpali po włożeniu, czy będą jakieś problemy


Korpus pompy kupowałem używke od gościa z grupy CCP na fb bo mój był pęknięty, sama pompa została moja, zmieniłem tylko wszystkie uszczelki i uszczelniacze. Obserwuje twój temat i u Ciebie to idzie jak burza w porównaniu do mnie :)

bflorek5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 30-05-17, 14:21

Re: Celica st202 "Śfierzy" Projekt

Postautor: bflorek5 » 02-05-20, 01:13

u mnie może szybciej, bo ja tego sam nie robię, tylko mój znajomy, ja się tak nie znam, żeby sam to ogarnąć. Gdybym sam się podjął, to też by mi się zeszło, bo tylko w wolnym czasie bym robił :D części sam ogarniam :-)