Celica VII - pomoc przy zakupie

Forum Ogólne na temat Toyoty Celica
SN
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 14-07-16, 23:03

Celica VII - pomoc przy zakupie

Postautor: SN » 01-12-17, 19:23

Witam serdecznie wszystkich! :)

Wiem, że tematy związane z tym na co zwrócić uwagę przy zakupie są oklepane, ale i tak spróbuję... Po wielu latach postanowiłam jednak spełnić marzenie o zakupie Celici, dlatego od kilku miesięcy czytam wszystko co jest w internecie dostępne na temat tego autka, na co uważać, na co szczególnie zwrócić uwagę itp.
Wiem, że bezpieczniej jest wybrać egzemplarz po lifcie, żeby nie mieć problemu z olejem. Najlepiej pochodzenia krajowego a nie z sprowadzane z zagranicy, bo można wtedy sprawdzić całą historię pojazdu a nie tylko za okres gwarancyjny. Wiem, że trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie ma zrdzy, sprawdzić VIN i historię auta itp. Niby mam checklistę zrobioną, ale nie oszukuję się, że specem od mechaniki samochowej nigdy nie będę i pewnie jest masa rzeczy o których nawet nie wiem, że mam zwrócić na nie uwagę lub nie rozróżnię bubla od auta w dobrym stanie technicznym.
Dlatego bardzo proszę o dobre rady i wskazówki z wyjaśnieniami jak dla blondynki. Albo czy ktoś zna i może polecić sprawdzoną osobę lub mechanika w Krakowie lub okolicach, który zna się na tym samochodzie, wie na co zwrócić uwagę i byłby skłonny pomóc przy zakupie (pewnie nie za darmo)? Pytałam w serwisie Toyoty o taką pomoc, ale nie "wypożyczają" swoich pracowników, można przyjechać z zakupionym samochodem na gruntowne sprawdzenie i ocenę stanu technicznego (cena 300-400 zł). Tylko trochę mnie nie urządza sprawdzanie auta dopiero po zakupie, a też nie w każdym mieście w Polsce jest serwis Toyoty, żeby podjechać na testy przed zakupem.
Co byście mi poradzili w takie sytuacji? Jak uniknąć naciągaczy i ładnie wyglądającego złomu? Bo wiadomo, że babie nie jest trudno sprzedać tandetę :(

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)

Awatar użytkownika
greos39
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1110
Rejestracja: 09-06-16, 12:57

Postautor: greos39 » 01-12-17, 20:10

Generalnie to raz że masz temat od witania się, a dwa wszystko jest na forum.
Prawdopodobnie znajdziesz tu odpowiedź na każde swoje pytanie, oczywiście związane z Celinką w mniejszym, bądź większym stopniu.
Mówisz że nie znasz się na mechanice, że tłumaczyć jak dla blondynki. Nie chce obrażać, ale skoro nie ogarniasz tematu, to tłumaczenie może się mijać z celem, ale można spróbować.
Chcesz to bierzesz ze sobą miernik lakieru i latasz po całym aucie, da Ci to jakieś wyobrażenie na temat tego co auto przeszło, sprawdzasz też spasowanie elementów. Pod auto też zaglądasz, niby się nie znasz, ale zmęczenie materiału widać. Nie trzeba być mechanikiem żeby widzieć że lampa odstaje, czy ruda gdzieś tańczy jak szalona.
Popatrz sobie na forum z czym mają problemy użytkownicy VII. Istnieje pewne prawdopodobieństwo że też będziesz mieć z tym problem jak kupisz, dlatego sprawdź to przed zakupem, na ten przykład - siłowniki od bagażnika, a jak będzie tego dnia padał deszcz, to sprawdź czy kanapa nie jest mokra.
Na południu naszego pięknego kraju trochę ludzi jeździ Celinkami, więc może jakaś dobra duszyczka się zgłosi. Jak nie, to bierzesz kogoś z rodziny albo jakiegoś ziomka. Każdy zna kogoś kto zna się na autach/ogarnia mechanikę.
Przed zakupem koniecznie na ścieżkę zdrowia. Będziesz chociaż wiedział z lekka w jakim stanie jest auto.
Na przebieg nie patrz bo jest jak cena - do ustalenia.
Zwróć uwagę na wytarcie fotelu, kierownicy czy gałki zmiany biegów.
Nie trzeba być alfą i omegą :D Do zapewnień sprzedawcy, podchodź z dystansem.
Koniecznie jazda testowa. Bez muzyki, głośniki sprawdzisz na spokojnie.
W czasie pierwszej jazdy masz się skupić i słuchać auta, a nie Davida Guetty xD
Pozdrawiam i mam nadzieję że choć trochę pomogłem :)

SN
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 14-07-16, 23:03

Postautor: SN » 02-12-17, 13:08

Generalnie to raz, że nie uważam za złe przy rozpoczynaniu nowego wątku okazanie grzeczności i kultury w postaci przywitania się lub innego zwrotu grzecznościowego, ale rzeczywiście regulamin forum tego nie przewiduje i jest od tego osobny wątek, także mój błąd... (zabawne tylko, że niektórych się za to tępi a innym się to wybacza)
A dwa, że owszem na forum można znaleść wszystko, ale niestety nie wszystko jest aktualne, bo sprawdzałam. Chociażby oba wątki związane z mechanikiem w Krakowie, o którego tutaj pytałam. Jeden wątek ma wpisy z przed prawie 5 lat, a strona mechanika, którego większość wtedy polecała, jest nieaktualna i odsyła teraz do innego serwisu w Szczecinie. Drugi też nadmiernie bogaty w informacje nie jest w przeciwieństwie do wątków dotyczących napraw np. w Wrocławiu czy Warszawie.
Dotychczas jeździłam tylko małymi miejskimi autkami serwisowanymi w ASO. Nie mam doświadczenia z używanymi autami, do tego sportowymi. Nie będę też zmuszać znajomego mechanika do pomocy, jeśli wprost mi mówi, że nigdy takie samochodu nie serwisował i nie chce brać odpowiedzialności. Gdybym miała kogoś w rodzinie lub znajomych, kto zna się na tym i mógłby rzeczywiście pomóc, to nie szukałabym pomocy na forum :)
W najgorszym razie zbiorę 5 ludzi, gdzie każdy zna się trochę na czym i może uda się coś sensownego wybrać :P
Ale dziękuję Ci za cenne wskazówki, na pewno bardzo się przydadzą :D

Pozdrawiam serdecznie ;)

Awatar użytkownika
greos39
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1110
Rejestracja: 09-06-16, 12:57

Postautor: greos39 » 02-12-17, 15:19

Nie no kulturka wiadomo że musi być, i raczej nikt nie uważa za złe okazywanie jej :)
Faktem jest że sporo wątków to skamieniałości, forum trochę ma lat.
Co do mechaników to możesz popytać też ludzi na grupie na fb - tam jest chyba bardziej dynamiczny ruch.
Zaś co do mankamentów VII-ki (i każdej innej generacji) masz tu skarbnicę wiedzy.
Wszelkie powszechniejsze problemy były już raczej przerabiane.
Z tym sportowym wozem nie ma co przesadzać :D
Mechanik taki według mnie trochę dziwny xD Mój znajomy specjalizuje się w VAGach, a sprzęgło mi zrobił w VII bezproblemowo.
I spokojnie, w Krakowie też są ludzie, może ktoś z tu zebranych pomoże, albo z wcześniej wspomnianej grupy.

Antonix
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 03-12-17, 11:15

Postautor: Antonix » 03-12-17, 18:57

Witam, również podłącze się pod temat szukam Celiki VII po lifcie Tsa może ma ktoś na sprzedaż sprawdzony dobry model?

Awatar użytkownika
greos39
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1110
Rejestracja: 09-06-16, 12:57

Postautor: greos39 » 03-12-17, 19:44

⇨ Toyota Celica T23 2ZZ-GE '04 - childhood dream project car
⇨ Toyota Corolla E3 3K-H '79 - classic project car
⇨ Lexus IS200 SC XE10 1G-FE '04 - dream daily
⇨ Toyota Celica T23 2ZZ-GE '02 - sold
⇨ Lexus GS300 S19 3GR-FSE '06 - sold