Akcyza

Awatar użytkownika
ja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1943
Rejestracja: 08-04-04, 16:07

Akcyza

Postautor: ja » 30-05-05, 15:42

Niedawny wyrok lubelskiego sądu może zachęcić importerów używanych aut do masowego występowania o zwrot zapłaconej akcyzy. W sumie mogłoby chodzić nawet o 1,2 mld zł. Budżet nie jest na to przygotowany.


Wszyscy musielibyśmy zrzucić się na ten ogromny zwrot akcyzy. W dwóch podobnych sprawach ten sam sąd oddalił jednak skargi importerów.

Importerów używanych samochodów ucieszy zapewne wyrok lubelskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który w ubiegłym tygodniu orzekł, że urząd celny bezprawnie pobrał 4,6 tys. zł akcyzy od samochodu sprowadzonego z Belgii w czerwcu ubiegłego roku - pisze "Gazeta Prawna".

Sąd: oddać akcyzę!
Przed sądem w Lublinie zapadł dzisiaj wyrok, który z pewnością zainteresuje tysiące Polaków, którzy sprowadzili od maja ubiegłego roku samochody i byli zmuszeni opłacić akcyzę.

Zdaniem sądu, polskie przepisy o akcyzie od używanych samochodów sprowadzanych z krajów UE są sprzeczne z prawem unijnym, gdyż dyskryminują towary sprowadzane z innych państw Wspólnoty. Identyczne stanowisko wielokrotnie wyrażała Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego. Wezwała nawet rząd do zaprzestania poboru akcyzy - przypomina dziennik.

`Barbara Korwin, rzecznik prasowy Izby Celnej z Białej Podlaskiej mówi, że trudno określić konsekwencje orzeczenia. "Obawiam się jednak, że zachęci to podatników do częstszego składania korekt i występowania o zwrot zapłaconej akcyzy" - mówi rzecznik "Gazecie Prawnej".

Wyroku nie chce komentować wiceminister finansów Jarosław Neneman. Zapowiada jednak, że fiskus złoży skargę kasacyjną do NSA. Tymczasem importerzy używanych aut mają o co walczyć. Od początku maja ubiegłego roku sprowadzili niemal 1,1 mln samochodów, od których zapłacili ponad 1,2 mld zł akcyzy - informuje gazeta.

Wiceminister J. Neneman przyznaje, że w kasie państwa nie ma środków na zwroty akcyzy. "Na razie budżetowi nic nie grozi. To wyrok w jednostkowej sprawie i nieprawomocny" - uspokaja wiceminister. Co się stanie, jeśli NSA podzieli stanowisko importerów i fiskusa zaleje fala roszczeń o zwrot akcyzy? - "Podatnicy będą musieli się zrzucić" - cytuje ministra J. Nenemana "Gazeta Prawna".

interia / pap
Ja to ja, więc jako ja chcę być znany

JPD
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 424
Rejestracja: 26-05-04, 15:24

Postautor: JPD » 30-05-05, 16:50

Zawsze sie zastanawiam dlaczego zxa kretynizm rządzacych płaca zwykli obywatele a nie te skur...syny co narobili bigosu ..... jak dla mnie to wszystkich od burmistrza w górę należy załadowac w kontenery i wysłać na Morze Białe.
Linux is like a wigwam : no Gates, no Windows, Apache inside.

Adam
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2678
Rejestracja: 26-12-03, 16:14

Postautor: Adam » 30-05-05, 17:22

JPD pisze:[...] jak dla mnie to wszystkich od burmistrza w górę należy załadowac w kontenery i wysłać na Morze Białe.

:handshake:
Drukuj Tanio! Przekonaj się jak łatwo to zrobić. Maksymalnie obniżaj z nami koszty promocji swojej firmy!
Oferujemy niskie koszty druku materiałów promocyjnych, takich jak: ulotki, foldery, wizytówki i wiele innych.
biuro@24druk.netwww.24druk.net

TomPoz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4958
Rejestracja: 09-07-04, 00:41

Postautor: TomPoz » 31-05-05, 09:33

Mogłoby się to w końcu wyprostować bo gdyby nie ta @#$%^&* akcyza to bym już jeździł GT4.

Awatar użytkownika
Robert
Site Admin
Site Admin
Posty: 8003
Rejestracja: 19-12-03, 23:41

Postautor: Robert » 01-06-05, 14:40

Nawet wiadomo już jak się zrzucamy: podwyższono akcyzę na olej opałowy i gaz do ogrzewania domów..... niby, żeby przemyt ukrócić, ale coś tak czuję, że teraz to dopiero przemyt będzie kwitnąć......
Ciekawe, że najbardziej do naruszania zasad namawiają Ci, którzy przed chwilą ścigali ich obchodzenie.

TomPoz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4958
Rejestracja: 09-07-04, 00:41

Postautor: TomPoz » 01-06-05, 15:00

Robert pisze:Nawet wiadomo już jak się zrzucamy: podwyższono akcyzę na olej opałowy i gaz do ogrzewania domów..... niby, żeby przemyt ukrócić, ale coś tak czuję, że teraz to dopiero przemyt będzie kwitnąć......

...albo nielegalny wyrąb lasów :wink:.